Anasayfa   |   Kliniğimiz   |   Özgeçmiş   |   Yayınları   |   Videolar   |   İletişim

 ÇAY İÇERKEN DİKKATLİ OLUNMASI GEREKEN NOKTALAR  -  3.12.2012

è Uzmanlar; kansızlığa eğilimli, doğurganlık dönemindeki kadınların ve çocukların yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açık ve limonla birlikte içmeleri gerektiğini belirtmektedirler.

è Türkiye' de genellikle; sıcak olarak içilen siyah çayın, demlenme sırasında suya geçebilen öğelerinden faydalanılır ve bunun başında da kafein gelir.

 

è Uzmanlara göre; iki-üç dakika 180 ml kaynar suyla demlenmiş çayda 30 mg civarında kafein bulunmakta, demlenme süresi uzadıkça, bu miktar yaklaşık 60 mg' a çıkabilir.

 

è Çay; minerallerden potasyum ve flor için önemli kaynak sayılabilir. Bir fincan çay; 60-70 mg potasyum ve 0.10-0.12 mg flor sağlar.

 

è Alüminyum; demleme sırasında suya çok az geçer. Bir fincan çaydaki miktarı; ortalama 0.4 mg dır.

 

è Çay; manganez açısından da zengindir. Bir fincan çaydaki miktarı; 0.1-0.3 mg arasında değişir.

 

è Siyah çaydaki okside olmuş fenolik ögeler; demirin biyo yararlılığını önemli ölçüde azaltır.Bu etki; özellikle diyetleri bitkisel besinlere bağımlı kişilerde, demir yetersizliği anemisinin oluşmasında önemli rol oynar. Çay; yemekle birlikte içildiğinde, bu tür olumsuz etki ortaya çıkar.

 

è Yemekten bir saat sonra içilen çayın; demirin biyo yararlılığına etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle; kansızlığa eğilimli, doğurganlık dönemindeki kadınların ve çocukların yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açık ve limonla birlikte içmeleri gerekmektedir.

 

è Limon; C vitamini içerdiğinden, fenollerin demir bağlayıcı etkilerini azaltmaktadır. Bunun yanında; demir birikimi olan talassemi tanısı konan hastalara, yemekle çay içirilmesi yararlı kabul edilebilir.

 

è Çay; önemli miktarda kafein ve metilksantinler içerir. Kafein ve diğer metilksantinler; mide salgısını uyarırlar. Mide salgısının aşırı artması; ülser riskini artırır. Çayın sütle ve şekerle birlikte içilmesi; asit salgısı üzerindeki etkiyi azaltır. Bu nedenle; gastrit ve ülseri olan kişilerin çay içmekten sakınmaları, çok istenirse çok açık şekilde içmeleri önerilmektedir.

 

è Yaşlılıkta; kemik kaybı önemli sağlık sorunlarından birini oluşturur. Aşırı kafein alımı; vücudun kalsiyum dengesini olumsuz etkiler. Bu nedenle; yaşlı kişilerin fazla çay içmeleri kemik sağlıkları için sakıncalıdır. Bunun yanında; aralarda içilen bir-iki bardak çayın fazla etkisi olmaz.

 

 

HİZMETLERİMİZ
4 Boyutlu Ultrason
Gebelik Takibi
Jinekoloji
Kısırlık
Cerrahi Uygulamalar
Kanser Tarama
Aile Planlaması
Menopoz ve Cinsel Sağlık
 
   

Copyright © Opr.Dr.Mustafa KEKOVALI
Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır.