Anasayfa   |   Kliniğimiz   |   Özgeçmiş   |   Yayınları   |   Videolar   |   İletişim

 ÇOCUKLARIN BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON BAĞIMLILIĞI---BU DURUMDA AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER  -  30.11.2012

] Uzmanlara göre; anne babaların çocuklarının bilgisayar ve televizyon karşısında geçirdikleri zamanı dengeleyebilmeleri için sınırlar koymaları ve bu sınırları hayata geçirmeleri gereklidir.

 

] Çocukların bilgisayar ve televizyona; günde 1-2 saatten fazla zaman ayrılmamalıdır.

 

] Çocuklar; özellikle tatillerde en çok televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçirmekte ve bu durum çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

] Normalde; televizyon bir iletişim aracıdır. Çocuğun bir taraftan hayal gücünü beslerken; bir taraftan da çocuğun gitmediği yerlere götürüp ona görmediklerini gösterir ve bilgilendirir.

 

] Ancak televizyonun aşırı izlenmesi; çocuklarda obeziteden, sosyal gelişim geriliğine kadar pek çok olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

 

] Uzmanlar; 2 yaşından önce çocukların televizyon izlemelerinin onlara hiçbir katkısı olmayacağı gibi sadece zararı olacağını belirtmekte ve anne-babaları  televizyonun etkileri konusunda uyarmaktadırlar.

 

] 0-2 yaş; bebeklik dönemidir. Bu dönem; bebeğin en çok iletişime, insan ilişkisine gereksinim duyduğu dönemdir.

 

] Bu dönemde; televizyon karşısında bırakılan bebeklerde, gelişim gerilikleri görülmektedir.

 

] Ayrıca televizyondaki her program da çocuk için uygun olmadığından çocuğun kontrolsüz bir şekilde televizyon izlemesi onun yanlış şeyler öğrenip, korkular geliştirmesine ya da şiddete yönelmesine bile neden olabilir.

 

] Bu nedenle; anne babaların çocuklarının bilgisayar ve televizyon kullanımını dengelemesi gerekir.

 

] Anne-babaların; çocukların bilgisayar ve televizyon kullanımlarını dengeleyebilmeleri için sınırlar koymaları ve bu sınırları uygulamaları gerekir.

 

] Bu sınırların başında; çocuğa belirli bir süre televizyon izlemesi için izin verilmesi ve o süre dolduğunda çocuğun tüm itirazlarına rağmen televizyonun kapatılması gelir.

 

] Evde televizyon izleme zamanlarının da; belirlenmesi gerekir.

 

] Ailenin bir arada olduğu yemek saatlerinde; televizyonun açılmamasında yarar vardır.

 

] Anne babaların; çocuğun ne kadar süre televizyon izleyeceğine ve ne izleyeceğine karar verdikten sonra çocuğun izledikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

 

] Anne babaların; çocuklarının ne izlediklerini bilmeleri, çocukları ile hem iletişim kurmalarına hem de var olan iletişimlerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 

] Zaman zaman çocuğun izlediği programları beraber izlemek ve program hakkında konuşmak, çocuğun sosyalleşmesine, iletişim becerilerini geliştirmesine yardım eder. Böylece televizyon çocuğun karşısında yalnızlaştığı, yabancılaştığı bir aktivite olmaktan çıkar.

 

] Bilgisayar ve televizyona günde 1-2 saatten daha fazla vakit ayrılmamalıdır.

 

] Çocuk; daha çok yalnız olduğunda bu türden aktivitelere yönelir.

 

] Televizyonun ödül ya da şantaj olarak kullanılmaması, anne-babaların meşgul olduğu zamanlarda televizyonun bir kurtarıcıya da dönüşmemesi gerekir. Çünkü böyle bir durum; belirli bir program geliştirilmesini de engeller.

 

] Çocukların sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelerinde; anne babaların ne söylediklerinden çok ne yaptıkları, çocuklarına nasıl örnek oldukları daha etkilidir. Bu nedenle de; anne babaların çocuklarına kazandırmak istedikleri alışkanlıkları, önce kendi yaşamlarında uygulayabilmeleri gerekir.

 

] Televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmek yerine; çocuğun arkadaşları ile beraber olması, onlarla oyunlar oynaması, kendilerinin üzerinde anlaştığı kurallar çerçevesinde zaman geçirmeleri onların hem deşarj olmalarını hem de iyi zaman geçirmelerini sağlar.

 

] Sokak oyunları da; çocuğun sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlar. Bu oyunlar için de; çocuklar belirli kurallara göre hareket etmek ve grup içinde hem kendi duruşlarını belirlemek hem de arkadaşlarına göre davranış geliştirmek durumunda kalırlar. Bu da onların sosyal becerilerini geliştirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HİZMETLERİMİZ
4 Boyutlu Ultrason
Gebelik Takibi
Jinekoloji
Kısırlık
Cerrahi Uygulamalar
Kanser Tarama
Aile Planlaması
Menopoz ve Cinsel Sağlık
 
   

Copyright © Opr.Dr.Mustafa KEKOVALI
Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır.