Anasayfa   |   Kliniğimiz   |   Özgeçmiş   |   Yayınları   |   Videolar   |   İletişim

 AŞURE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  -  27.11.2012

               AŞURE; malzemesi bol, kalorisi düşük tatlı olması açısından önemlidir. İçeriği oldukça yoğun olduğu için; diyet yapanların yemekten kaçındığı AŞURE; aslında diğer tatlıların kalori değerlerine göre daha masumdur. Ayrıca glisemik indeksi düşük; besleyiciliği ve yararı oldukça yüksek bir tatlıdır.
 
AŞURENİN İÇERİSİNDE BULUNAN BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ:

 

I  Baklagiller (buğday, nohut, kuru fasulye, pirinç): Buğday ve baklagillerin tanelerinin dış kısımları, yüksek miktarda kalp damar sağlığını koruyan, kolesterol düşüren ve özellikle kan şekerini düzenleyen posa içerir.

 

I  Özellikle kalp damar sağlığı sorunu yaşayanların ve diyabet hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken bir besindir.

 

I  Baklagillerin iç kısımları nişasta içerdiği halde dış kısımlarının posalı olması nişastanın kana karışmasını yavaşlatarak sağlıklı beslenmeye yardımcı olur.

 

I  Şekeri düşük tutar. (Yine de diyabet hastalarının aşure tüketirken dikkatli olmaları gerekir.)

 

I  Baklagiller; doymamış yağ asitleri içerir. En çok protein, kalsiyum, çinko, magnezyum, demir mineralleri içeren tahıllar; kuru fasulye ve nohuttur. Ama dış kabuğu sindirilemeyen posalar (fitat ve tanenler) içerdiği için kalsiyum ve demir emilimi düşüktür. Doğru pişirilirse; yeterli miktarda ıslatılırsa fitat ve tanenlerin etkisi kaybolur. Böylece; demir ve kalsiyumu engelleyici etki kaybolmuş olur. B ve E vitaminlerinden çok zengin olmasına rağmen; B 12 vitamini için; iyi bir kaynak değildir.

 

I  Kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru meyveler: Baklagillerle ve proteinlerle birleştiği takdirde içerdiği şeker; kana çok yavaş karıştığı için verdiği lezzet sağlığı olumsuz yönde etkilemez. Glisemik indeksi düşüktür.

 

I  Fındık, susam, ceviz gibi kuruyemişler: Fındık, susam, ceviz, yağlı tohumlardır. B grubu vitaminler, mineral, yağ ve protein içeriği çok yüksektir. Doymamış yağ, E vitamini, magnezyum, flavonoit (antioksidan) içerir. Kalp hastalıkları ve kanserden korunmak için; düzenli tüketilmesi gereken bir gruptur.

 

I  Tarçın: Kan şekerini dengeler
 

HİZMETLERİMİZ
4 Boyutlu Ultrason
Gebelik Takibi
Jinekoloji
Kısırlık
Cerrahi Uygulamalar
Kanser Tarama
Aile Planlaması
Menopoz ve Cinsel Sağlık
 
   

Copyright © Opr.Dr.Mustafa KEKOVALI
Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır.